Відбулося засідання Всеукраїнського круглого столу з позашкільної освіти.

Дата: 16.01.2024 14:08

За матеріалами статті на сайті Міністерства освіти і науки України.

9 січня 2024 року працівники відділу позашкільної освіти та виховної роботи взяли участь у засіданні Всеукраїнського круглого столу на тему «Підготовка педагогів позашкільної освіти в умовах воєнного стану: Вступ 2024». Обговорили важливі питання кадрового забезпечення закладів позашкільної освіти в умовах воєнного стану, щоб надати пропозиції до проєкту Порядку прийому на навчання для здобуття вищої освіти в 2024 р. щодо вступу за спеціальністю 011 Освітні, педагогічні науки на освітні програми з позашкільної освіти.

Під час карантинних обмежень та повномасштабного вторгнення рф більшість закладів позашкільної освіти не лише продовжили надавати освітні послуги, але і стали гуманітарними хабами та центрами соціальної реабілітації дітей, учнівської молоді та їхніх сімей. У цих закладах організовано системну роботу гуртків різних напрямів, які важливі для посилення обороноздатності нашої держави в довгостроковій стратегічній перспективі.

Позашкілля відіграє важливу роль у проєктуванні подальшої професійної діяльності учнівської молоді, зокрема на військові спеціальності. Цього зараз гостро потребують діти з сімей військовослужбовців, ветеранів та загиблих. Саме тому в умовах воєнного стану роль позашкільної освіти відіграє особливе значення, а кадрове забезпечення закладів позашкільної освіти є пріоритетним і гостро потребує державної підтримки.

У галузі позашкільної освіти існує гостра потреба в наповненні та «омолодженні» кадрів. На початку 2023 року в закладах позашкільної освіти працювали понад 18 тисяч працівників, понад 2,5 тисячі з них — у віці до 30 років, понад 5 тисяч — у віці за 55 років. На той час незаповнених вакансій у сфері було понад тисячу.

До того ж відсутня державна підтримка та широкий конкурс під час вступу негативно впливає на мотивацію абітурієнтів вступати на педагогічну спеціальність 011 Освітні, педагогічні науки, у межах якої здійснюється підготовка педагогів позашкільної освіти.

Учасники круглого столу дійшли висновку про те, що необхідно внести зміни до постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку галузей знань і спеціальностей, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти» від 29.04.2015 р. № 266 у частині доповнення окремої спеціальності 018 Позашкільна освіта.

Захід організувала Міжнародна асоціація позашкільної освіти за участю представників закладів вищої освіти, які здійснюють підготовку педагогів позашкільної освіти, закладів позашкільної освіти з різних регіонів України, громадськості.