Нарис історії села Чистилів за матеріалами енциклопедичного видання «Тернопільщина. Історія міст і сіл: у 3-х томах».

Село належить до Плотицького старостинського округу Білецької територіальної громади, розташоване на лівому березі р. Серет (ліва притока Дністра), за 5 км від м. Тернопіль і 3 км від найближчої залізничної станції Глибочок Великий. Північно-східною околицею села проліг автошлях Тернопіль-Броди.

Географічні координати – 49° 37’ пн. ш. 25° 36’ сх. д. Площа населеного пункту – 2,7 кв. км.

Дворів – 335. Населення – 1036 осіб (2014 р.).

Поблизу села виявлені археологічні пам’ятки культури Ноа, західно-подільської групи скіфського часу, черняхівської і давньоруської культур.

Перша письмова згадка – 1525 р., як власність братів Чистилівських; наступна згадка – під 1581 р. Назва походить, імовірно від власників населеного пункту братів Чистилівських, за іншими переказами, від чуми вимерло майже все село, останні мешканці спалили будинки й пішли до лісу, через кілька років чума відступила, і люди повернулися до села, вони розчистили згарища й почали знову жити тут – на “чистому місці”.

1672 р. в селі проживали 13 родин. У 19 ст. Чистилів власність родини Коритовських. 1832 р. в селі проживало 168 осіб. 1865 р. працювала однокласна школа. 1890 р. в Чистилові – 676 жителів, із них – 573 українці, 66 поляків, 37 євреїв; функціонували 2 фільварки, ґуральня, цегельня, 2 корчми.

Під час Першої світової війни у селі були розташовані чайний пункт і перукарня Російського товариства Червоного хреста. В УСС і УГА воювали Петро Басик, Осип Кисіль, Дмитро Цівінський та ін.

У 1921 р. – 137 будинків, 794 жителі. Діяли філії товариств “Просвіта”, “Січ”, “Сокіл”, “Сільський господар”, “Рідна школа”, “Союз Українок” а також кооператива, молочарня і хор.

15 травня 1925 р. польський сейм розглядав питання про знущання над українцями с. Чистилів заступника інспектора в Тернополі Блонського, вчителя Станіслава Міллера та урядового комісара Бончука. Упродовж 1934–1939 рр. село належало до ґміни Глибочок Великий (нині с. Великий Глибочок Тернопільського району). 1940 р. примусово створено колгосп.

Під час німецько-радянської війни в Червоній армії загинули або пропали безвісти 33 уродженці села. В ОУН і УПА перебували, загинули, репресовані, симпатики цих об’єднань – понад 20 осіб; криївка на подвір’ї Анни Руснак. У 1946 р. відновлено колгосп. 18 березня 1947 р. троє вояків УПА роззброїли станицю “стрибків” (30 осіб), 11 серпня того ж року спалили колгоспну молотарку. 9 квітня 1948 р. у селі відбувся бій між восьмома вояками УПА і “стрибками”.

1986 р. у селі згоріла дерев'яна церква (1821., куплена і перевезена зі с. Чернихів, нині Зборівського району). Є церква УГКЦ св. Архістратига Михаїла (1990 р., мурована), капличка (1991 р.). Споруджено пам’ятник до 60-річчя створення УПА (2002 р.); на цвинтарі є могила січового стрільця С. Боцяна.

У вересні 2013 р. призупинено діяльність ЗОШ І ступеня, діють клуб, бібліотека, ФАП, млин, пекарня, підприємство автосервісу, столярний цех, філія “Укрспирту”, ТМ “Нова лінія”, три торгових заклади; земельні паї орендують ПП “Агроспецгосп” і ТзОВ “Панмеркурій”. Є недіючий пісковий кар’єр (ВАТ “Тернопільський кар’єр”).

У Чистилові народились інженер Степан Бутренко (Бутрин; 1894–1938), вчений радіофізик, доктор фізико-математичних наук Дмитро Ваврів (1953 р. н.), співак (тенор), дириґент, аранжувальник Володимир Вермінський (1966 р. н.), правник, громадський діяч Мелітон Видрак (1879–1927), громадські діячі, господарники Йосип (1904–1943) і Роман (1945 р. н.) Замкові, народний співець, лірник Кость Кріль (1858–1919), господарник, громадський діяч Богдан Ліщина (1937 р. н.), вчений у галузі машинобудування, доктор технічних наук Богдан Малько (1946–2007); проживала господарниця, громадська діячка Стефанія Бойцун; душпастирювали Амвросій Крушельницький, Іван Колянковський; археологічні дослідження проводив археолог Ігор Ґерета; перебували фольклорист, педагог, перекладач Осип Роздольський та письменник, учений, громадсько-політичний діяч Іван Франко.

Поблизу села є орнітологічний заказник загальнодержавного значення “Чистилівський” (321 га, з них Чистилівської сільської ради – 26,1 га).