12 принципів відбудови шкіл: якими будуть українські заклади освіти після трансформації.
За матеріалами статті на сайті Міністерства освіти і науки України.
Наступного року заплановано відкрити п’ять пілотних шкіл, які відібрали у проєкт архітектурної трансформації радянських закладів освіти. Це школи у Київській, Харківській, Кривому Розі та Запоріжжі, що були пошкоджені війною. Вони запрацюють уже з осені 2024 року. Там не лише зроблять новий ремонт, а й повністю переосмислять типові радянські шкільні простори.
«Нові дизайнерські рішення у школах дадуть змогу ефективніше впроваджувати принципи НУШ — якісно реалізовувати діяльнісний підхід у навчанні, проводити досліди, гнучко адаптовувати класи до різних навчальних потреб. Також ми маємо зробити усе, щоб школи стали по-справжньому безпечними та інклюзивними середовищами. І це як ніколи актуально під час війни», — зазначив міністр освіти і науки України Оксен Лісовий.
Зміни в освітніх закладах очолили та реалізують Міністерство освіти і науки України, Міністерство цифрової трансформації та українське урбан-бюро «Big City Lab». Концепції створювали за участю європейських архітекторів Rebuild the Wonderful, що вже мають досвід роботи з радянською спадщиною, партнером проєкту є Маріуполь Реборн.
Серед нових архітектурних принципів:
– великі укриття;
– відкритість для користування громадою;
– безбар’єрність;
– інфраструктура для того, аби дітям було цікаво проводити час на вулиці;
– багатофункціональність;
– розширення призначення для холів та коридорів;
– натуральні матеріали та комфортне освітлення;
– відображення місцевої ідентичності;
– трансформація класної кімнати;
– пов’язаність просторів між собою;
– простір, розроблений для дослідження учнями.