Опанування компетентностей – один із важливих критеріїв якості освіти.

Дата: 18.07.2023 08:50

За матеріалами дослідження “Думки вчителів, керівників шкіл, освітніх експертів, учнів та їхніх батьків щодо якості освіти” й статті на сайті НУШ - Смарт освіта.

Головним критерієм якості освіти в школах для українських вчителів, експертів, директорів шкіл та батьків є опанування учнями ключових компетентностей.

Про це йдеться в дослідженні “Думки вчителів, керівників шкіл, освітніх експертів, учнів та їхніх батьків щодо якості освіти”, проведеного на замовлення Державної служби якості освіти.

Таку думку серед опитаних респондентів висловили 91% експертів, 81% директорів шкіл, 50% батьків та 70% учнів.

Окрім цього, важливими критеріями якості освіти вважають:

• опанування наскрізних умінь;
  • всебічний розвиток учнів, цікавість навчання, вплив навчання на психологічне та фізичне здоров’я учнів;
  • результати ЗНО.

Серед чинників, які найбільше впливають на якість освіти, на думку експертів, директорів, учителів та батьків, є:

• співпраця між учасниками освітнього процесу;
  • безпечне для дітей середовище (відсутність булінгу / цькування або дискримінації за ознакою статі, релігії, доходів родини, місця проживання тощо);
  • кваліфікація педагогічних працівників та комфортне психологічне середовище.

Учні називають такі найважливіші чинники, які роблять освіту хорошою:

• доброзичливі стосунки між учнями та вчителями, взаємоповага, відсутність булінгу / цькування (81%);
  • цікаві уроки (54%, більш вагомий показник для дітей, які навчаються у міських школах);
  • професійні вчителі (47%, більш вагомий показник для дітей, які навчаютьсяв міських школах);
  • доброзичливі стосунки між учнями, відсутність булінгу / цькування (41%);
  • безпека в школі (37%, більш вагомий показник для дітей, які навчаються в сільських школах).

Дослідження “Думки вчителів, керівників шкіл, освітніх експертів, учнів та їхніх батьків щодо якості освіти” готувалося у жовтні-листопаді 2020 року дослідницькою агенцією “Vox Populi Agency” на замовлення Державної служби якості освіти України.

Опитування здійснювалося методом онлайн-інтерв’ю. Загалом участь в дослідженні взяли 59 директорів, 1560 учителів, 1631 представника групи батьків, 899 учнів і 752 експерти.

Ознайомитися з брифом дослідження повністю можна, перейшовши за посиланням.