Білецька ОТГ учасник проєкту «Не пали – компостуй»

Дата: 13.05.2020 16:13

Лабораторія інноваційного розвитку ПРООН в Україні разом із Центром розвитку інновацій ініціювали проєкт “Не пали – компостуй!” для відповідальних громад, які прагнуть ефективно запобігати випалюванню стерні, опалого листя, органічних та інших садових і сільськогосподарських відходів на своїх територіях.

Згідно аналізу супутникових даних за останні 5 років з'ясовано, що місця пожеж повторюються на 80%. На жаль, люди звикли палити, а не перероблювати еко-відходи у щось корисне. Таку серйозну проблему неможливо подолати лише штрафами – необхідно шукати інноваційні шляхи її вирішення. Цю думку поділяють Міністерство енергетики та захисту довкілля України та учасники проєкту до якого долучилося більше 200 громад серед яких і Білецька ОТГ.

Завдання проєкту

• Підтримувати розвиток руху еко-інспекторів, добровільних пожежних дружин та еко-відповідальних громад й бізнесу
  • Дослідження успішного досвіду запобігання спалюванню органіки
  • Популяризація альтернативних практик – компостування, біогаз
  • Надання інструментів та навчання моніторити та аналізувати пожежі на основі супутникових, державних даних та зібраних активістами/ волонтерами

Що отримає Білецька громада від участі в проєкті?

• Можливість моніторингу пожеж на території громади в режимі, близькому до реального часу на основі даних НАСА (Національного управління США з аеронавтики і дослідження космічного простору);
  • Е-рішення щодо:
  • ретроспективного аналізу пожеж у громаді за останні 3 роки на основі супутникових даних (аналіз свідчить, що близько 80% підпалів у окремих громадах повторюються на тих самих місцях);
  • даних місцевого моніторингу, проведеного активістами громади;
  • Консультаційну та експертну підтримку щодо використання даних НАСА та е-рішень, ефективних шляхів запобігання палінню, екологічних способів утилізації органічних відходів, зокрема компостування;
  • Комунікаційну підтримку щодо відмови від практики паління та переходу до компостування (матеріали для інформування та залучення мешканців, місцевого бізнесу тощо);
  • Зміцнення іміджу громади як екологічно відповідальної серед інших громад, Уряду, інвесторів, міжнародних партнерів, у медіа тощо.

Компостування як альтернатива палінню

Частина цього проєкту буде сфокусована на темі компостування. В  Україні вже існують практики успішного і економічно-обґрунтованого компостування. Компостування не тільки запобігає утворенню шкідливих парникових газів на звалищах, але й допомагає задовольнити потребу громад у добривах для садового господарства, а також підсипці, матеріалах для ландшафтних робіт тощо.

У рамках цього проєктного компоненту планується

• залучити всіх охочих до створення мережі компостувальних майданчиків в Україні, організувати обмін знаннями, сприяти розширенню мережі та вдосконаленню цієї практики;
  • створити відкриту мапу компостерів України, що сприятиме обміну досвідом між активними громадами і покращенню ситуації з утилізацією органічних відходів в Україні.

Про організаторів

Лабораторія інноваційного розвитку (Accelerator Lab) ПРООН в Україні – глобальна ініціатива ПРООН, спрямована на визначення, розробку та розповсюдження інноваційних та стійких рішень для місцевих громад. 60 команд Accelerator Labs працюють для 78 країн задля вирішення актуальних у ХХІ столітті проблем у сфері розвитку.

Центр розвитку інновацій спеціалізується на дослідженнях, інноваціях та проєктах, які спрямовані на розвиток демократії участі, е-демократії, бюджетування за участі громад, е-врядування, розумних міст, колективного інтелекту, управління на основі аналізу даних на місцевому та національному рівнях.

Координатор від Білецької ОТГ

Тетяна Цаволик, фахівець зі зв’язків з громадськістю

pr.otgbila@gmail.com, +38 098 461 66 62